Accessibility links

|

Sign In
Basket
Basket

Winter 2016/17

  1. Date
  2. Title
  3. Cast
  4. Venue
  1. Sun 4 Dec 2016, 6.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Agresta
    Manrico
    Mavlyanov
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Kelsey
  4. Main Stage
  1. Wed 7 Dec 2016, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Agresta
    Manrico
    Mavlyanov
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Kelsey
  4. Main Stage
  1. Sat 10 Dec 2016, 7pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Agresta
    Manrico
    Mavlyanov
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Kelsey
  4. Main Stage
  1. Tue 13 Dec 2016, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Agresta
    Manrico
    Mavlyanov
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Kelsey
  4. Main Stage
  1. Fri 16 Dec 2016, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Agresta
    Manrico
    Secco
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Kelsey
  4. Main Stage
  1. Sat 17 Dec 2016, 6pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Fleming
    Octavian
    Coote
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Tue 20 Dec 2016, 6pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Fleming
    Octavian
    Coote
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Wed 21 Dec 2016, 7pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Lamb
    Prince Florimund
    Muntagirov
    Concert Master
    Schulmeister
  4. Main Stage
  1. Thu 22 Dec 2016, 6pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Willis-Sørensen
    Octavian
    Stéphany
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Fri 23 Dec 2016, 1.30pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Takada
    Prince Florimund
    Hay
    Concert Master
    Schulmeister
  4. Main Stage
  1. Fri 23 Dec 2016, 7pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Choe
    Prince Florimund
    Hirano
    Concert Master
    Schulmeister
  4. Main Stage
  1. Thu 29 Dec 2016, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Lamb
    Prince Florimund
    Muntagirov
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Fri 30 Dec 2016, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Choe
    Prince Florimund
    Hirano
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Date
  2. Title
  3. Cast
  4. Venue
  1. Tue 3 Jan 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Lamb
    Prince Florimund
    Muntagirov
    Concert Master
    Schulmeister
  4. Main Stage
  1. Sun 8 Jan 2017, 3pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Fleming
    Octavian
    Coote
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Wed 11 Jan 2017, 6pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Fleming
    Octavian
    Coote
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Fri 13 Jan 2017, 8pm
  2. Written on Skin
  3. The Protector
    Purves
    Agnès
    Hannigan
    Angel 1 / The Boy
    Davies
    Angel 2 / Marie
    Simmonds
  4. Main Stage
  1. Sat 14 Jan 2017, 6pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Fleming
    Octavian
    Coote
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Mon 16 Jan 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    El-Khoury
    Alfredo Germont
    Romanovsky
    Giorgio Germont
    Ruciński
    Annina
    Sikora
  4. Main Stage
  1. Tue 17 Jan 2017, 6pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Willis-Sørensen
    Octavian
    Stéphany
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Wed 18 Jan 2017, 8pm
  2. Written on Skin
  3. The Protector
    Cleverton
    Agnès
    Jarman
    Angel 1 / The Boy
    Davies
    Angel 2 / Marie
    Simmonds
  4. Main Stage
  1. Thu 19 Jan 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    El-Khoury
    Alfredo Germont
    Romanovsky
    Giorgio Germont
    Ruciński
    Annina
    Sikora
  4. Main Stage
  1. Sat 21 Jan 2017, 1.30pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Galeazzi
    Dancer
    Mendizabal
    Dancer
    Cowley
    Dancer
    Choe
  4. Main Stage
  1. Sat 21 Jan 2017, 7pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Ferri
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Osipova
    Dancer
    Takada
  4. Main Stage
  1. Mon 23 Jan 2017, 8pm
  2. Written on Skin
  3. The Protector
    Purves
    Agnès
    Hannigan
    Angel 1 / The Boy
    Davies
    Angel 2 / Marie
    Simmonds
  4. Main Stage
  1. Tue 24 Jan 2017, 6pm
  2. Der Rosenkavalier
  3. Marschallin
    Willis-Sørensen
    Octavian
    Stéphany
    Sophie von Faninal
    Bevan
    Baron Ochs
    Rose
  4. Main Stage
  1. Wed 25 Jan 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    El-Khoury
    Alfredo Germont
    Romanovsky
    Giorgio Germont
    Ruciński
    Annina
    Sikora
  4. Main Stage
  1. Thu 26 Jan 2017, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Haroutounian
    Manrico
    Kunde
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Bilyy
  4. Main Stage
  1. Fri 27 Jan 2017, 8pm
  2. Written on Skin
  3. The Protector
    Purves
    Agnès
    Jarman
    Angel 1 / The Boy
    Davies
    Angel 2 / Marie
    Simmonds
  4. Main Stage
  1. Sat 28 Jan 2017, 12 noon
  2. La traviata : Welcome Performance
  3. Violetta Valéry
    El-Khoury
    Alfredo Germont
    Avetisyan
    Giorgio Germont
    Ruciński
    Annina
    Sikora
  4. Main Stage
  1. Sat 28 Jan 2017, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Haroutounian
    Manrico
    Kunde
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Bilyy
  4. Main Stage
  1. Mon 30 Jan 2017, 8pm
  2. Written on Skin
  3. The Protector
    Purves
    Agnès
    Hannigan
    Angel 1 / The Boy
    Davies
    Angel 2 / Marie
    Simmonds
  4. Main Stage
  1. Tue 31 Jan 2017, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Haroutounian
    Manrico
    Kunde
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Bilyy
  4. Main Stage
  1. Date
  2. Title
  3. Cast
  4. Venue
  1. Wed 1 Feb 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    El-Khoury
    Alfredo Germont
    Romanovsky
    Giorgio Germont
    Ruciński
    Annina
    Sikora
  4. Main Stage
  1. Thu 2 Feb 2017, 7.30pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Ferri
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Osipova
    Dancer
    Takada
  4. Main Stage
  1. Fri 3 Feb 2017, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Haroutounian
    Manrico
    Kunde
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Bilyy
  4. Main Stage
  1. Sat 4 Feb 2017, 1.30pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Galeazzi
    Dancer
    Mendizabal
    Dancer
    Cowley
    Dancer
    Choe
  4. Main Stage
  1. Sat 4 Feb 2017, 7pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Ferri
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Osipova
    Dancer
    Takada
  4. Main Stage
  1. Mon 6 Feb 2017, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Haroutounian
    Manrico
    Kunde
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Bilyy
  4. Main Stage
  1. Tue 7 Feb 2017, 7pm
  2. Adriana Lecouvreur
  3. Adriana Lecouvreur
    Gheorghiu
    Maurizio
    Jagde
    Abbé de Chazeuil
    Adam
    Princesse de Bouillon
    Dudnikova
  4. Main Stage
  1. Wed 8 Feb 2017, 7.30pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Ferri
    Dancer
    Bonelli
    Dancer
    Avis
    Dancer
    Hayward
  4. Main Stage
  1. Thu 9 Feb 2017, 7.30pm
  2. Il trovatore
  3. Leonora
    Haroutounian
    Manrico
    Kunde
    Azucena
    Rachvelishvili
    Count di Luna
    Bilyy
  4. Main Stage
  1. Fri 10 Feb 2017, 7pm
  2. Adriana Lecouvreur
  3. Adriana Lecouvreur
    Gheorghiu
    Maurizio
    Jagde
    Abbé de Chazeuil
    Adam
    Princesse de Bouillon
    Dudnikova
  4. Main Stage
  1. Sat 11 Feb 2017, 1.30pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Ferri
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Osipova
    Dancer
    Takada
  4. Main Stage
  1. Sat 11 Feb 2017, 7pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Galeazzi
    Dancer
    Mendizabal
    Dancer
    Cowley
    Dancer
    Choe
  4. Main Stage
  1. Mon 13 Feb 2017, 7.30pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Galeazzi
    Dancer
    Mendizabal
    Dancer
    Cowley
    Dancer
    Choe
  4. Main Stage
  1. Tue 14 Feb 2017, 7.30pm
  2. Woolf Works
  3. Dancer
    Ferri
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Osipova
    Dancer
    Takada
  4. Main Stage
  1. Wed 15 Feb 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Nuñez
    Prince Florimund
    Muntagirov
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Thu 16 Feb 2017, 1.30pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Hayward
    Prince Florimund
    Campbell
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Thu 16 Feb 2017, 7pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Takada
    Prince Florimund
    Hay
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Fri 17 Feb 2017, 7pm
  2. Adriana Lecouvreur
  3. Adriana Lecouvreur
    Gheorghiu
    Maurizio
    Jagde
    Abbé de Chazeuil
    Adam
    Princesse de Bouillon
    Dudnikova
  4. Main Stage
  1. Sat 18 Feb 2017, 1.30pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Naghdi
    Prince Florimund
    Ball
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Sat 18 Feb 2017, 7pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Cuthbertson
    Prince Florimund
    Clarke
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Mon 20 Feb 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Takada
    Prince Florimund
    Campbell
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Tue 21 Feb 2017, 7pm
  2. Adriana Lecouvreur
  3. Adriana Lecouvreur
    Bassenz
    Maurizio
    Jagde
    Abbé de Chazeuil
    Adam
    Princesse de Bouillon
    Dudnikova
  4. Main Stage
  1. Wed 22 Feb 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Naghdi
    Prince Florimund
    Ball
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Thu 23 Feb 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Nuñez
    Prince Florimund
    Muntagirov
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Fri 24 Feb 2017, 7pm
  2. Adriana Lecouvreur
  3. Adriana Lecouvreur
    Gheorghiu
    Maurizio
    Jagde
    Abbé de Chazeuil
    Adam
    Princesse de Bouillon
    Dudnikova
  4. Main Stage
  1. Sat 25 Feb 2017, 1.30pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Naghdi
    Prince Florimund
    Ball
    Concert Master
    Vassilev
  4. Main Stage
  1. Sat 25 Feb 2017, 7pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Osipova
    Prince Florimund
    Hirano
    Concert Master
    Vassilev
  4. Main Stage
  1. Mon 27 Feb 2017, 7pm
  2. Adriana Lecouvreur
  3. Adriana Lecouvreur
    Gheorghiu
    Maurizio
    Jagde
    Abbé de Chazeuil
    Adam
    Princesse de Bouillon
    Dudnikova
  4. Main Stage
  1. Tue 28 Feb 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Nuñez
    Prince Florimund
    Muntagirov
    King Florestan XXIV
    Saunders
    The Queen
    McGorian
  4. Main Stage
  1. Date
  2. Title
  3. Cast
  4. Venue
  1. Wed 1 March 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Osipova
    Prince Florimund
    Hirano
    Concert Master
    Vassilev
  4. Main Stage
  1. Thu 2 March 2017, 7pm
  2. Adriana Lecouvreur
  3. Adriana Lecouvreur
    Bassenz
    Maurizio
    Jagde
    Abbé de Chazeuil
    Adam
    Princesse de Bouillon
    Dudnikova
  4. Main Stage
  1. Fri 3 March 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Cuthbertson
    Prince Florimund
    Clarke
    Concert Master
    Vassilev
  4. Main Stage
  1. Sat 4 March 2017, 1.30pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Salenko
    Prince Florimund
    McRae
    Concert Master
    Vassilev
  4. Main Stage
  1. Sat 4 March 2017, 7pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Osipova
    Prince Florimund
    Hirano
    Concert Master
    Vassilev
  4. Main Stage
  1. Tue 7 March 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Salenko
    Prince Florimund
    McRae
    Concert Master
    Vassilev
  4. Main Stage
  1. Fri 10 March 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Kobayashi
    Prince Florimund
    Bonelli
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Mon 13 March 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Kobayashi
    Prince Florimund
    Bonelli
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Tue 14 March 2017, 7.15pm
  2. The Sleeping Beauty
  3. Princess Aurora
    Salenko
    Prince Florimund
    McRae
    Concert Master
    Manning
  4. Main Stage
  1. Thu 16 March 2017, 7.30pm
  2. The Human Seasons / After the Rain / Flight Pattern
  3. Dancer
    Cuthbertson
    Dancer
    Calvert
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Nuñez
  4. Main Stage
  1. Fri 17 March 2017, 7.30pm
  2. The Human Seasons / After the Rain / Flight Pattern
  3. Dancer
    Stix-Brunell
    Dancer
    Takada
    Dancer
    Hayward
    Dancer
    Naghdi
  4. Main Stage
  1. Sat 18 March 2017, 7pm
  2. The Human Seasons / After the Rain / Flight Pattern
  3. Dancer
    Cuthbertson
    Dancer
    Calvert
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Nuñez
  4. Main Stage
  1. Mon 20 March 2017, 7.30pm
  2. The Human Seasons / After the Rain / Flight Pattern
  3. Dancer
    Stix-Brunell
    Dancer
    Takada
    Dancer
    Hayward
    Dancer
    Naghdi
  4. Main Stage
  1. Tue 21 March 2017, 7.30pm
  2. The Human Seasons / After the Rain / Flight Pattern
  3. Dancer
    Cuthbertson
    Dancer
    Calvert
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Nuñez
  4. Main Stage
  1. Thu 23 March 2017, 7.30pm
  2. The Human Seasons / After the Rain / Flight Pattern
  3. Dancer
    Stix-Brunell
    Dancer
    Takada
    Dancer
    Hayward
    Dancer
    Naghdi
  4. Main Stage
  1. Fri 24 March 2017, 7.30pm
  2. The Human Seasons / After the Rain / Flight Pattern
  3. Dancer
    Stix-Brunell
    Dancer
    Calvert
    Dancer
    Lamb
    Dancer
    Naghdi
  4. Main Stage
  1. Date
  2. Title
  3. Cast
  4. Venue
  1. Wed 14 June 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Bakanova
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Alaimo
    Annina
    Pring
  4. Main Stage
  1. Sat 17 June 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Bakanova
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Alaimo
    Annina
    Pring
  4. Main Stage
  1. Tue 20 June 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Bakanova
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Alaimo
    Annina
    Pring
  4. Main Stage
  1. Fri 23 June 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Bakanova
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Alaimo
    Annina
    Pring
  4. Main Stage
  1. Sun 25 June 2017, 6pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Bakanova
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Alaimo
    Annina
    Pring
  4. Main Stage
  1. Tue 27 June 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Winters
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Petean
    Annina
    Pring
  4. Main Stage
  1. Fri 30 June 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Winters
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Petean
    Annina
    Pring
  4. Main Stage
  1. Date
  2. Title
  3. Cast
  4. Venue
  1. Tue 4 July 2017, 7pm
  2. La traviata
  3. Violetta Valéry
    Winters
    Alfredo Germont
    Ayan
    Giorgio Germont
    Petean
    Annina
    Pring
  4. Main Stage