Accessibility links

|

Sign In
Basket
Basket
  • Home
  • News
  • Renée Fleming, Così fan tutte and 4.48 Psychosis nominated for Olivier Awards 2017

Renée Fleming, Così fan tutte and 4.48 Psychosis nominated for Olivier Awards 2017

The Royal Opera has received three nominations in total.

By Rose Slavin (Former Assistant Content Producer)

6 March 2017 at 2.32pm | 2 Comments

The nominations for the Olivier Awards 2017 have been announced. The ceremony will take place at the Royal Albert Hall on 9 April 2017.

The Royal Opera has received three nominations this year.

In the Best New Opera category, Jan Philipp Gloger's production of Mozart's Così fan tutte has been nominated alongside Philip Venables4.48 Psychosis, directed by Ted Huffman. The latter production was staged at the Lyric Hammersmith and won a UK Theatre Award in October 2016. English National Opera's Lulu and Akhnaten complete the nominations in this category.

American soprano Renée Fleming has been nominated for Outstanding Achievement in Opera for her performance in Robert Carsen's Royal Opera production of Der Rosenkavalier. Other nominees in this category include Stuart Skelton for his performance in ENO's Tristan and Isolde, and Mark Wigglesworth for his performances of Don Giovanni and Lulu at the Coliseum.

Other nominees familiar to Covent Garden audiences include Canadian choreographer Crystal Pite in the Best New Dance Production category for Betroffenheit at Sadler’s Wells, and Irish designer Bob Crowley, who receives two nominations for Best Set Design in recognition for his work on Aladdin at the Prince Edward theatre and The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre.

Harry Potter and the Cursed Child has become the most nominated new play in Olivier history this year, with 11 nominations.

 

The full list of Olivier Award 2017 nominees:

Best actor in a supporting role in a musical

Ian Bartholomew for Half a Sixpence at Noël Coward theatre

Adam J Bernard for Dreamgirls at Savoy theatre

Ben Hunter for The Girls at Phoenix theatre

Andrew Langtree for Groundhog Day at the Old Vic

Best actress in a supporting role in a musical

Haydn Gwynne for The Threepenny Opera at National Theatre

Victoria Hamilton-Barritt for Murder Ballad at Arts theatre

Rebecca Trehearn for Show Boat at New London theatre

Emma Williams for Half a Sixpence at Noël Coward theatre

Outstanding achievement in music

Dreamgirls – music by Henry Krieger at Savoy theatre

Harry Potter and the Cursed Child – composer and arranger: Imogen Heap at Palace theatre

Jesus Christ Superstar – the band and company creating the gig-like rock vibe of the original concept album of Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air theatre

School of Rock the Musical – three children’s bands who play instruments live every night at New London theatre

School of Rock the Musical at New London theatre. Photograph: Tristram Kenton for the Guardian

Best new dance production

Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells

Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican theatre

Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells

My Mother, My Dog and CLOWNS! by Michael Clark at Barbican theatre

Outstanding achievement in dance

Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells

Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells

English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells

Best entertainment and family

Cinderella at London Palladium

David Baddiel – My Family: Not the Sitcom at Vaudeville theatre

Peter Pan at National Theatre

The Red Shoes at Sadler’s Wells

Best theatre choreographer

Matthew Bourne for The Red Shoes at Sadler’s Wells

Peter Darling and Ellen Kane for Groundhog Day at the Old Vic

Steven Hoggett for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Drew McOnie for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air theatre

Magic Radio best musical revival

Funny Girl at Savoy theatre

Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air theatre

Show Boat at New London theatre

Sunset Boulevard at London Coliseum

Best actor in a musical

David Fynn for School of Rock the Musical at New London theatre

Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air theatre

Andy Karl for Groundhog Day at the Old Vic

Charlie Stemp for Half a Sixpence at Noël Coward theatre

Amber Riley in Dreamgirls at Savoy theatre

Best actress in a musical

Glenn Close for Sunset Boulevard at London Coliseum

'The Girls' – Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore and Joanna Riding – for The Girls at Phoenix theatre

Amber Riley for Dreamgirls at Savoy theatre

Sheridan Smith for Funny Girl at Savoy theatre

Best revival

The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre

This House at Garrick theatre

Travesties at Apollo theatre

Yerma at Young Vic

Best new comedy

The Comedy About a Bank Robbery at Criterion theatre

Nice Fish at Harold Pinter theatre

Our Ladies of Perpetual Succour at National Theatre – Dorfman

The Truth at Wyndham’s theatre

Our Ladies of Perpetual Succour at Dorfman, National Theatre

Outstanding achievement in an affiliate theatre

Cuttin’ It at the Maria, Young Vic

The Government Inspector at Theatre Royal Stratford East

The Invisible Hand at Tricycle theatre

It Is Easy to Be Dead at Trafalgar Studios 2

Rotterdam at Trafalgar Studios 2

White Light award for best lighting design

Neil Austin for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Lee Curran for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air theatre

Natasha Katz for The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre

Hugh Vanstone for Groundhog Day at the Old Vic

Best sound design

Paul Arditti for Amadeus at National Theatre

Adam Cork for Travesties at Apollo theatre

Gareth Fry for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Nick Lidster for Autograph for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air theatre

Best costume design

Gregg Barnes for Dreamgirls at Savoy theatre

Hugh Durrant for Cinderella at London Palladium

Rob Howell for Groundhog Day at the Old Vic

Katrina Lindsay for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Blue-i Theatre Technology award for best set design

Bob Crowley for Disney’s Aladdin at Prince Edward theatre

Bob Crowley for The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre

Rob Howell for Groundhog Day at the Old Vic

Christine Jones for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Best actor in a supporting role

Anthony Boyle for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Freddie Fox for Travesties at Apollo theatre

Brian J Smith for The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre

Rafe Spall for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

Best actress in a supporting role

Melissa Allan, Caroline Deyga, Kirsty Findlay, Karen Fishwick, Kirsty MacLaren, Frances Mayli McCann, Joanne McGuinness and Dawn Sievewright for Our Ladies of Perpetual Succour at National Theatre – Dorfman

Noma Dumezweni for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Clare Foster for Travesties at Apollo theatre

Kate O’Flynn for The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre

Best new opera production

4.48 Psychosis at Lyric Hammersmith

Akhnaten at London Coliseum

Così Fan Tutte at Royal Opera House

Lulu at London Coliseum

Outstanding achievement in opera

Renée Fleming for her performance in Der Rosenkavalier at Royal Opera House

Stuart Skelton for his performance in Tristan and Isolde at London Coliseum

Mark Wigglesworth for his conducting of Don Giovanni and Lulu at London Coliseum

Best actor

Ed Harris for Buried Child at Trafalgar Studios 1

Tom Hollander for Travesties at Apollo theatre

Ian McKellen for No Man’s Land at Wyndham’s theatre

Jamie Parker for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

Best actress

Glenda Jackson for King Lear at the Old Vic

Cherry Jones for The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre

Billie Piper for Yerma at Young Vic

Ruth Wilson for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

Best director

Simon Stone for Yerma at Young Vic

John Tiffany for Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

John Tiffany for The Glass Menagerie at Duke of York’s theatre

Matthew Warchus for Groundhog Day at the Old Vic

Virgin Atlantic best new play

Elegy at Donmar Warehouse

The Flick at National Theatre – Dorfman

Harry Potter and the Cursed Child at Palace theatre

One Night in Miami at Donmar Warehouse

Mastercard best new musical

Dreamgirls at Savoy theatre

The Girls at Phoenix theatre

Groundhog Day at the Old Vic

School of Rock the Musical at New London theatre

This article has 2 comments

  1. Lyle Waller responded on 6 March 2017 at 3:18pm Reply

    As in "The Royal Opera HAS . . .", not "The Royal Opera HAVE . . ."

    • Mel Spencer (Senior Editor (Social Media)) responded on 6 March 2017 at 4:03pm

      Many thanks for your comment Lyle, this has been amended.

      Kind regards,

      Mel

Comment on this article

Your email will not be published

Website URL is optional